ul. Batalionów Chłopskich 49a

70-760 SZCZECIN

+48 91 333 98 89

UMÓW WIZYTĘ

Protezy stomatologiczne

Protezy stomatologiczne Szczecin

Protezy całkowite

Protezy całkowite górne i dolne, jak sama nazwa wskazuje stosowane są w całkowitego braku uzębienia w górnej szczęce lub żuchwie pacjenta. W przeciwieństwie do uzupełnień stałych (koron i mostów) nazywane są uzupełnieniami ruchomymi, gdyż mogą być wyjmowane z jamy ustnej w dowolnym momencie (głównie w celu zabiegów higienicznych).

Uzupełnienia te są całkowicie zindywidualizowane i dopasowane do warunków anatomicznych w jamie ustnej pacjenta. Protezy te wykonane są z tworzywa sztucznego zwanego akrylem i składają się z części imitującej dziąsła jak i starannie wykonanych substytutów zębowych w ich naturalnym kolorze. Protezy te charakteryzują się brakiem specjalnych podparć – opierają się jedynie na śluzówce. Często prowadzi to do podrażniania błony śluzowej, co może być niezwykle uciążliwe dla pacjenta.

Protezy akrylowe powinny być wymieniane średnio co 5 lat. Wynika to z faktu, iż akryl w części dośluzówkowej nie jest materiałem gładkim, co sprawia iż w jego mikroszczelinach odkładają się resztki spożywanego jedzenia, co może prowadzić do kolonizacji bakterii i rozwoju stanów zapalnych. Z czasem protezy akrylowe tracą również swój efekt estetyczny – stają się matowe oraz ulegają przebarwieniom. Dotyczy to zwłaszcza osób palących papierosy oraz niedbających o czystość protezy i higienę jamy ustnej.

Protezy szkieletowe klamrowe i bezklamrowe

Protezy szkieletowe klamrowe zbudowane są, jak sama nazwa wskazuje na szkielecie z metalu lub innego twardego tworzywa. Należą one do protez ruchomych częściowych. Zaczepia się je na zębach własnych pacjenta, za pomocą klamer retencyjnych, które umożliwiają stabilizację protezy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie podrażniamy śluzówki i dziąseł, ponieważ cały ciężar i nacisk opiera się na zębach własnych pacjenta.

Niestety protezy te dla niektórych pacjentów mogą mieć charakter uczulający ze względu na związki chemiczne zawarte w metalowych szkieletach protez. Tego typu rozwiązań nie stosuje się u osób z całkowitym brakiem uzębienia. Dodatkowym minusem może być niekiedy widoczność klamer, które znacznie kontrastują z zębami.

Istnieją również protezy bezklamrowe. Wówczas szkielet protezy opiera się na specjalnych zatrzaskach, zasuwach lub koronach teleskopowych, dzięki czemu unikamy defektu spowodowanego widocznością drucików jak w protezach klamrowych.

Lekkie protezy szkieletowe ze specjalnego tworzywa z klamrami w kolorze zębów

Nowością są specjalne protezy na bazie szkieletów ze specjalnego tworzywa sztucznego jak peek lub acetal. Są to materiały charakteryzujący się dość wysoką wytrzymałością, jednorodnością oraz odpornością na ścieranie.

Tego typy protezy są lżejsze, a klamry wykonane z tego materiału idealnie imitują naturalny kolor zębów, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne i pozwalają na osiągnięcie satysfakcjonującego efektu estetycznego.

Warto zauważyć, że te materiały mogą być z powodzeniem stosowany u alergików, ponieważ są nietoksyczne.

Uzupełnienia teleskopowe

Protezy i mosty teleskopowe stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób z częściowym brakiem uzębienia. Wykorzystywany jest w nich system tzw. podwójnych koron – wewnętrznej i zewnętrznej (pierwotnej i wtórnej). Korona wewnętrzna mocowana jest na stałe do zęba pacjenta (lub implantu), natomiast korona zewnętrzna umieszczana jest w protezie/moście.

Obie korony nakładają się na siebie, co gwarantuje wysoką stabilizację. Do niewątpliwych zalet takich uzupełnień zaliczamy m. in. łatwość w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Metoda ta jest szczególnie polecana pacjentom, u których nie ma możliwości zastosowania innych technik odbudowy protetycznej.